STREFA PSYCHOLOGII SPORTU
  • Aktualności
  • Oferta
    • DLA ZAWODNIKA
    • DLA PSYCHOLOGA i TRENERA
    • DLA RODZICA
    • książka Trening Mentalny
  • Kim jestem
  • Kontakt
Obraz
METAFORA - ZASTOSOWANIE W PRACY Z ZAWODNIKIEM I ZESPOŁEM SPORTOWYM

„Istotą metafory jest postrzeganie i zrozumienie jednej rzeczy za pomocą innej. W różnych aspektach życia opisujemy naszą rzeczywistość poprzez metafory, a następnie przestępujemy do działania w oparciu o nie” Georges Lakoff i Mark Johnson.
 
Ludzie opisują rzeczywistość poprzez metafory, a później żyją zgodnie z tym opisem. W czasie warsztatów, w coachingu i terapii wspieramy zmianę  “pejzażu metaforycznego” zawodnika.

Warsztat jest okazją zapoznania się z konkretnymi narzędziami pracy z metaforą.
  • Wprowadzenie w świat metafory;
  • Dialog z metafora zawodnika/klienta;
  • Język metafory: Clean Language;
  • Praca z rysunkiem;
  • Protokół „6 Pytań”.
 
Cele: 
  • Wprowadzenie nowych metod pracy z metafora do pracy indywidualnej i grupowej;
  • Zapoznanie z metodyką pracy popularyzowaną przez nowozelandzkiego terapeutę Davida Grove. Projekcja i metafora w pracy trenera, nauczyciela, w coachingu i terapii. Wykorzystanie narracji i metod clean language.
 
Program:
  1. Auto-prezentacja za pośrednictwem metafory wizualnej.
  2. Ćwiczenie i Modelowanie grupowe w używaniu języka „Clean language” – technika stawiania prostych pytań.
  3. Dwa podejścia w pracy z metaforami.
  4. Jak zmiana narracji wpływa na zmianę schematów poznawczych i działania klienta/ zawodnika. Poprzez metafory rozumiemy pojęcia abstrakcyjne. We współczesnym świecie poruszamy się w niezliczonej ilości pojęć abstrakcyjnych różnie rozumianych praz różnych ludzi.
  5. Metafora w różnych podejściach: ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), podejście systemowe, Gestalt (niedomknięte figury w „tu i teraz” i ich analiza w teraźniejszości – podejście autorskie), podejście ericksonowskie w pracy z metaforą (zapraszanie tego co nieświadome oraz wykorzystywanie metaforycznie oddziałującej rzeczywistości – przedmioty, góry, spacer, ciało, oddech- „powróć do tego co łatwe i proste w Twoim życiu, do oddechu”).
  6. Czym jest metafora indywidualna i jak pytaniami ją rozwinąć? – technika podążania za metaforą zawodnika/klienta.
    1. Kim był David Grove, inspirator metody.
    2. Clean Language, językiem metafory (specyficzna postawa, składnia i ton głosu). Jak każde pojęcie może stać się kandydatem na symbol, metaforę.  
    3. Rola coacha, trenera jako facylitatora.
    4.  Etyka i postawa clean.
  7. Inner Space – metafora dla lepszego  kontaktu z ciałem i emocjami mieszkającymi w ciele.
  8. Clean language i metafora W ĆWICZENIACH.
  9. „Dlaczego niechętnie częstujemy się pieczonymi konikami polnymi” - To, w jaki sposób opisujemy, myślimy o nas, naszym biznesie, naszym projekcie, naszych celach  jest naszą decyzją. Jeśli o czymś nie myślimy, nie możemy tego zrobić lub zmienić. Zidentyfikowanie tego, w jaki sposób nie opisujemy, nie myślimy o naszym projekcie, celu, wyzwaniu, często jest dla nas zaskakujące i bywa źródłem  innowacji.  Zastanowimy się i przeanalizujemy, jak zmiana naszego myślenia może zmienić naszą rzeczywistość. Aby zrobić coś nowego, musimy zmienić nasz styl myślenia – pomyśleć odwrotnie.  REZULTAT w efekcie pracy uczestnicy warsztatu poprzez myślenie metaforyczne i symboliczne  identyfikują swoje przekonania, zasoby i ograniczenia, dotyczące własnego postrzegania biznesu/projektu/celu/siebie. Nierzadko poprzez zmiany, zachodzące w metaforach (rozwój pejzażu metaforycznego  i/lub zmiany metafory na inną), zachodzi zmiana w przekonaniach, dotyczących biznesu / projektu/ celu/siebie, często również zarabiania pieniędzy i  poczucia dostatku. 
  10. Wykorzystanie bajek i praca z bajkami. Schemat pracy z bajką. Bajka jako zadanie domowe.
 
 
W czasie warsztatu będziemy rozwijać i w efekcie tego uczestnicy szkolenia będą potrafili:
  • Rozwijać podejście narracyjne w coachingu, psychoterapii, edukacji; 
  • Pracować z metodami projekcyjnymi;
  • Poznawać siebie poprzez bajki;
  • Wyrażać siebie i komunikować się między sobą z użyciem metafor wizualnych (rysunkowych) i pojęciowych;
  • Rozwijać wiedzę o tym, jak używać metafor w psychoterapii, coachingu i edukacji.
Uczestnicy szkolenia otrzymają konkretne protokoły pracy z metaforami, które można wykorzystać w różnych okolicznościach (treningu mentalnym, warsztatach grupowych, w pracy ze zmianą w organizacjach oraz w edukacji, w sesjach terapeutycznych).

Odbiorcy szkolenia:
Psychologowie, trenerzy mentalni oraz osoby pragnące zdobyć praktyczne umiejętności pracy z klientem (zawodnikiem, trenerem, rodzicem) w oparciu o metaforę.

Harmonogram pracy warsztatów on-line:

CZĘŚĆ BAZOWA
4.07.2020 -  dwie sesje 9.00 do 12.00 oraz 15.00-18.00  
5.07.2020 – dwie sesje 9.00 do 12.00 oraz 15.00-18.00 
 
Dodatkowo na wirtualnym dysku zamieścimy dla Was materiały:
  • „Metafora, metonimia i emocje” nagranie wystąpienia Jennifer de Gant na konferencji UAM w Poznaniu w 2013 roku;
  •  „Moc metafory personalnej: spotkanie z Davidem Grove. Nagranie wystąpienia Jennifer de Gant na konferencji;
  • „Metafory multimodalne w komunikacji”- nagranie sesji z projektu badawczego Agnieszki Marlińskiej.  Nagrania te są w sztywnym schemacie pracy eksperymentalnej, więc dość łatwo będzie uczestnikom zobaczyć co się dzieje.
 
CZĘŚĆ UZUPEŁNIAJĄCA
Praca w 2-3 osobowych grupach (online w terminie dla Was wygodnym). Przećwiczenie technik, które uczestnicy obejrzą w materiałach. 

DOMKNIĘCIE, PODSUMOWANIE
Po około 2 tygodniach  - dwugodzinne omówienie (optymalny dla uczestników termin ustalimy na szkoleniu, opcjonalnie nagranie ze spotkania będzie można odsłuchać w przeciągu 2 tygodni po zakończeniu). 

Forma: Szkolenie online (ZOOM)

Inwestycja: 730zł w cenę wliczone są materiały szkoleniowe, materiały do ćwiczeń praktycznych, certyfikat ukończenia szkolenia, wyślemy Wam też karty metaforyczne (ciekawe narzędzie do naszej praktyki) 

Prowadzący:
Agnieszka Marlińska – metafora to jej pasja, niespokojna dusza o wszechstronnych kompetencjach. Coach / facylitator / mentor coach  (PCC / ICF). Magister psychologii oraz absolwentka 4 międzynarodowych szkół coachingowych. Intensywnie pracuję nad rozwojem narzędzi coachingowych oraz etyką w coachingu. Doskonaliła warsztat pod kierunkiem Dr Marylin Atkinson, założycielki Erickson College. Jedna z prekursorek Clean Coachingu w Polsce. W biznesie pracuje najczęściej jako design management coach oraz z wykorzystaniem metod facylitacji design thinking. Zawodowo stosuje coaching systemowy i ericksonowski, metody clean coachingu i pracy z obrazami metaforycznymi.
Bierze udział w badaniach naukowych nad efektywnością wykorzystania metafory w coachingu oraz rozwoju kariery i biznesu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Założycielka i pomysłodawczyni platformy coachspace.com.
Swą mocą i sercem wspiera akcję społeczną "Droga do Zmiany”.
W ciągłym dążeniu do rozwoju - obecnie na ścieżce psychoterapeutycznej, w stałej superwizji w nurcie ericsonowskim. Kreatywnie tworzy narzędzia wspierające prowadzenie spotkań (Zmarzyciele.pl). 
 
Zapisy:
CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ

Obraz
OPINIA UCZESTNIKA I EDYCJI:
​"Jedno z bardziej przełomowych szkoleń wzbogacających zasób narzędzi psychologa o zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla klienta, jak i skuteczne. Ponadto, zgodnie ze współczesnymi trendami terapeutycznymi szkolenie nie ogranicza się do jednego podejścia, a pokazuje jak zastosować metaforę w każdym nurcie. Prowadząca jest skarbnicą wiedzy na temat tego zagadnienia, a organizatorka dba o wysoki poziom przebiegu szkolenia. Przydatna jest też formuła, gdzie po szkoleniu jest jeszcze spotkanie, na którym można dodatkowo przećwiczyć techniki oraz spotkanie podsumowujące." 
Wiktor
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Aktualności
  • Oferta
    • DLA ZAWODNIKA
    • DLA PSYCHOLOGA i TRENERA
    • DLA RODZICA
    • książka Trening Mentalny
  • Kim jestem
  • Kontakt